Deníček Berušek

Únor v naší třídě

První týden v únoru s dětmi pracovala studentka Střední pedagogické školy Žanetka. Měli jsme téma zimní čarování. Děti si vyzkoušely pokusy se sněhem a ledem, různé výtvarné techniky, hry a soutěže, které si studentka připravila. Po prázdninách jsme si užili karneval a ve školce bylo veselo. Hráli jsme hry, soutěžili a tancovali. Ve třídě hrála hudba a všude blikala spousta barevných světýlek. Děkujeme rodičům za přípravu kostýmů, všichni byli krásně ustrojeni a moc si to užili.

Poslední týden jsme věnovali tématu zdraví. Opět musíme poděkovat rodičům za úžasné mňamky, pomůcky, knihy a recepty. Děti si osvojily znalosti zdravého životního stylu, zdravého dýchání aj. Ví, co je to „stravovat se zdravě“. Vypěstovaly si klíčky, které jsme servírovali s žitným kváskovým chlebem. Ochutnali jsme čerstvou šťávu z ovoce a zeleniny, ovesné koláčky …. Téma bylo velice přínosné nejen pro děti, ale i pro paní učitelky. Vážíme si vaší spolupráce.

         

 

Leden na Beruškách

Krásnou vánočnní atmosféru vystřídalo zimní počasí a s ním vše, co k zimě patří. Hned v prvním týdnu jsme navšívili místní kostel a jeho krásný betlém a hurá ven. Hrátky se sněhem, koulování, jízda na bobech a lopatách, stavění iglů a sněhuláků, vyšlapávání cestiček, kresby klacíkem i malování barvami do sněhu. To všechno  si děti užily nejen na naší zahradě, ale i v okolí školy a opravdu se jim to moc líbilo.

Nezapomínali jsme také, že už brzy budeme školáčci a více se zaměřili na dovednosti, které bychom měli zvládnout před nástupem do první třídy.

Posledním tématem v lednu byla "Cesta na severní pól ". O této oblasti se děti dověděly spoustu zajímavostí. Naučily se pracovat a vyhledávat v encyklopediích, seznámily se s životem lidí i zvířat na severním pólu. Společně jsme si poslechli  Grónskou píseň J. Nohavici, kterou se děti naučily a zpívaly si ji s rodiči i doma.
Ve třídě jsme postavili iglů, ve kterém se pak za odměnu odpočívalo. Na toto téma jsme také mačkali papír, stříhali, lepili a vytvářeli různé papírové koláže, u dětí moc oblíbené.
A co nám přinese únor?  Snad sníh vydrží a my budeme pokračovat v zimních radovánkách i nadále.

   

 

Prosinec na Beruškách

Tento měsíc byl plný vánoční atmosféry. Již po první adventní neděli našly děti ve třídě adventní kalendář – vánoční taštičky s dobrůtkou. Každý den děti netrpělivě sledovaly vánoční losování, zda nebude vylosována jejich značka. Děti si také vyrobily papírového Mikuláše s kalendářem, kterému každý den stříhaly díleček z oblečku.

Čertí týden si děti moc užily. Soutěžily, tancovaly a vyráběly čertíky i andělíčky. Také nás navštívil opravdový Mikuláš, čert a anděl. Každému donesl nadílku a všechny děti moc pochválil.

Každým dnem byly Vánoce blíž a blíž, až nastal ten slavnostní Vánoční den ve školce. Od rána bylo slavnostně prostřeno, maminky nám donesly výborné cukroví, všude voněly svíčky a my jsme s dětmi zpívali koledy. Děti si také vyzkoušely vánoční tradice a zvyky. Venku na zahradě jsme hledali vánoční jedličku, kterou jsme ozdobili. U jedličky na nás čekal vzkaz – básnička a úkoly. Hledali jsme svíčku, kterou jsme zapálili a dali do lucerničky. Zapálili jsme prskavku a zazpívali koledu Pásli ovce valaši. Nakonec nás čekala odměna od našich kuchařek – sladké cukroví. Program pro nás letos připravily paní učitelky z kuřátkové třídy. Děkujeme. Když jsme se vrátili zpět do třídy, zjistili jsme, že Ježíšek nám již pod stromeček nadělil dárky. Krásný den to byl.

        

 

Mikulášská nadílka

Mikuláš navštívil naši Beruškovou třídu. Všechny děti moc pochválil a donesl nám i úžasné mňamky. Celý čertí týden si děti moc užily. Hrály si v pekle, tancovaly na čertí diskotéce, koukaly se na čertí pohádku, soutěžily, řádily a byla to legrace. Paní učitelky jsou už ale rády, že se děti opět proměnily v hodné chlapce a holčičky.

    

 

Netradiční listopad

Podzimní měsíc listopad probíhal u "Berušek", tak jako v jiných třídách, trochu netradičně. Po doporučení vedení ZŠ a MŠ, z důvodu Covid-19, docházelo do třídy méně dětí. O to více jsme se mohly dětem věnovat individuálně a ve všech oblastech rozvíjet jejich schopnosti a dovednosti.

Společně jsme oslavili svátek sv. Martina, děti se dověděly něco více o lidových tradicích a pranostikách. Z listů i jiných přírodnin jsme tvořili obrázky, strašidýlka a pokud nám počasí dovolilo, pozorovali jsme každý den při pobytu venku krásu a barevnost podzimní přírody.

Poslední listopadový týden jsme společně přivítali Advent. Rodičům jsme nabídli " Adventní výzvu" - náměty jak trávit doma s dětmi dlouhé zimní večery. Slyšíte? Někdo klepe na dveře! Mikuláš, čertík, nebo je to andílek? Necháme se překvapit.

    

 

Halloween

Děti soutěžily, cvičily, hrály a vyráběly na téma Halloween. Po celé třídě poletovaly čarodějnice a netopýři. Z listů jsme vykouzlili zvířátka a z ubrousků strašidla. Děkujeme Emilce za strašidelné mlsání...

     

 

Říjen v naší třídě

Začátek podzimu si Berušky užívaly ještě všichni společně. Chodili jsme do přírody, hráli si na zahradě, cvičili jsme jógu, prolézali opičí dráhu, vyzkoušeli jsme různé výtvarné techniky a tvořili jsme s podzimním přírodním materiálem. Nejvíc se nám líbí v lanovém centru. Tam máme možnost překonávat překážky a prolézat dráhu. Také tam můžeme pozorovat ještěrky a zkoumat kameny. Nejlepší jsou bunkry v keřích.

V pracovních činnostech se nám daří velmi dobře. Už téměř všichni drží správně tužku a daří se i stříhání. Postupně a individuálně jsme děti seznamovali s hrou Logico - náročnější verzi pro předškoláky. Hra rozvíjí logické, matematické myšlení a mnoho dalšího. Bylo nám spolu moc hezky a pevně věříme, že se opět brzy v naší školce setkáme.

       

 

Jak jsme prožili měsíc Září na Beruškách
 
Začátkem školního roku jsme se seznamovali se svými novými kamarády a paní učitelkami. Nebylo pro nás jednoduché vytvořit si svá vlastní pravidla soužití ve třídě a umět je dodržovat. Naučili jsme se také, mimo jiných, naši třídní písničku Berušky, kterou jsme si velmi oblíbili.

Celý měsíc jsme pozorovali krásy a barevnost podzimní přírody, všímali si změn, které podzim přináší. Skoro každý týden jsme si vyšlápli na celé dopoledne na podzimní výlet. Byli jsme v lese a ve školce na Borové, na turistickém okruhu u vlakového nádraží i autobusem v zámku v Raduni.

A když nás chytla mlsná, zahráli jsme si na kuchaře a sami si upekli jablíčkové muffinky. V rámci projektu Celé Česko čte dětem nám k příjemnému odpočinku přišla přečíst pohádku maminka Vašíka. Počasí nám v září přálo, a my jen doufáme, že tomu tak bude i nadále a my vyrazíme ještě na nějaký ten výlet za barvami podzimu.