Deníček Soviček

Leden u Soviček

Nový rok jsmepřivítali novým nástěnným kalendářem a hned jsme si do něj zaznamenali první výlet. Jeli jsme se podívat na betlém do bolatického kostela. Vyrobili jsme si koruny a taky zazpívali píseň o Třech králích.

V lednu jsme si užili mrazu a sněhové nadílky. Nastal ten správný čas na pohádku O sněhové královně. Několik dnů jsme pracovali s příběhem Gerdy a Káje. Protože venku pořád mrzlo, přibyla nám starost o ptáčky. Na terasu jsme nainstalovali nové krmítko a pozorovali, kteří ptáci se k nám slétávají.

Začátek roku - to je také čas ukázat rodičům, jak se připravujeme na školu. Než jsme maminky a táty pozvali na ukázkovou hodinu, na školu jsme si hráli, seděli v opravdové školní lavici, využili k hrám staré školní aktovky a učebnice. Moc nás to bavilo.

Ke konci ledna se v naší třídě začaly kupit záhadné dárky a balíčky. To už byly všechny děti natěšené a tušily, že v balíčcích se skrývá tombola na maškarní ples. Ale to už bude měsíc únor. A o tom, až příště.

Prosinec s Louskáčkem

Začátkem prosince začíná v naší třídě adventní těšení, ale i spousta práce a příprav na vánoce. Každý den losujeme dáreček z adventní rukavičky.

Před příchodem Mikuláše jsme se ve třídě převlékli za čertíky a soutěžili a tancovali celé dopoledne. A když do naší třídy zavítal Mikuláš, rychle jsme se převlékli za andílky. Největším dárkem ale pro nás byla spousta napadaného sněhu. To bylo koulování a postavených sněhuláků. Chumelení nás navnadilo na tradiční vánoční příběh O Louskáčkovi. Tančili jsme na hudbu p. I. Čajkovského, vystřihovali a lepili baletky a sněhové vločky. Dokonce jsme v naší třídě měli i výstavku několika Louskáčků.

Nazdobili jsme třídu i stromeček na náš vánoční den, aby nám Ježíšek mohl nadělit dárky. Ve stejném dni jsme pro rodiče připravili besídku s Andělskou pohádkou a zpěvem z filmu Polární expres. Celou besídku jsme zakončili zpíváním koled u venkovního stromečku na zahradě. Chvíle před vánočními svátky si děti zpříjemnily hrou s novými hrackami u stromečku. Celý prosinec jsme si zkrátka moc užili.

Sovičkový listopad

Listopad u Soviček začal Halloweenským týdnem. Vyráběli jsme strašidélka, dlabali dýně, seznámili se s příslovím:" Kdo se bojí, nesmí do lesa". Zašli jsme do Bolatic na divadlo Letadlo a cestou zpátky navštívili strašidelnou zahradu manželů Vehovských. Nezapomněli jsme ani na svátek Dušiček a povídali si o svých blízkých.

Přivítali jsme sv. Martina, upekli martinské rohlíčky. Od toho byl už jen krůček k uspávání broučků. Listopadem nás provázel skřítek Medovníček s lesními zvířátky. Děti se svými rodiči vyráběly nádherné sovičky z šišek, mechu, větví i dřeva. Podzim jsme objevovali i v pohádce O Smolíčkovi a O Mlze. Povídáním o počasí jsme téma podzimu uzamkli a začali se těšit na advent a první vločky.

Říjen u Soviček

Hned na začátku října jsme se loučili s ptáčky, kteří odlétají do teplých krajin. Zahráli jsme si na vlaštovky, vyráběli divokou husu, počítali, kolik sedí vlaštovek na drátě a pozorovali ptáčky na procházce. Nejvíce jsme jich viděli, když jsme se šli projít do knihovny, kde nám paní knihovnice ukázala, jak hledat knížky v knihovně a my si spoustu z nich mohli prohlédnout a dokonce jsme si i nějaké knížky půjčili do školky.

Další týden jsme si povídali o houbách. Učili se jejich názvy a povídali si, jestli jsou jedovaté, nebo jedlé – když jsme to nevěděli, hledali jsme hřib v atlasu hub. Počítali jsme tečky muchomůrce, jednu jsme si dokonce vyrobili a zahráli si hru na smaženici. Pak jsme se s dětmi vydali do lesa, kde jsme měli nachystanou houbovou bojovku plnou úkolů. Potom jsme se vydali dál do lesa a hledali hříbky, a že jsme jich ale našli!

U lesa jsme ještě zůstali a povídali si, jaké stromy v lese rostou, jak se v lese chovat, jaká zvířátka tam můžeme potkat a jaké přírodniny v lese můžeme najít.

Vítej, školičko!

A je tady měsíc září, a my jsme se všichni těšili zpátky do školky. Nové děti si rychle zvykly a rána byly bez slziček. Proto jsme si s dětmi začaly nový školní rok užívat na plné obrátky. V prvním týdnu jsme si opakovali pravidla třídy, připomenuli jsme si naše jména, značky a seznámili se s novou paní učitelkou. Bohužel hned druhý týden nám onemocněla paní učitelka Iveta a tak se u nás střídaly paní učitelky z Bolatic.

S druhou paní učitelkou jsme se vrhli na téma -  Zelenina, Ovoce a práce na zahradě. Děti donesly do školky spoustu ovoce a zeleniny, se kterým jsme dělali ochutnávky, poznávali jej podle hmatu a vůně. Počítali jsme, kolik jich máme, cvičili s nimi, skládali jsme puzzle, poznávali ovoce a zeleninu podle obrázků a začátečních písmen. Naučili se taneček Cib, cib, cibulenka a Mazurku. Pekli jsme jablíčkovou buchtu a vařili zeleninovou polévku. A nakonec jsme si s dětmi zasadili na zahradě Jabloň, ze které budeme mít sladká jablíčka. Mňam!

Během toho jsme se ještě stihli podívat za paní učitelkou Šárkou do Bolatic a jeli na výlet na dětské hřiště do Kravař. Byl to náročný první měsíc, ale už se těšíme, co nám přinese měsíc říjen.